Periodontologija

Kas yra periodontologija?

Yra žmonių, kuriuos vargina kraujuojančios, uždegimiškos dantenos, o kartais ir klibantys dantys. Juos kankina nemalonus kvapas iš burnos. Tai pagrindiniai periodontologinės ligos požymiai, nesukeliantys skausmo, tačiau lėtai ir nuolatos griaunantys danties palaikomąjį aparatą - Periodontą (Apydantį).
 Periodontitas - progresuojantis dantenų ir aplinkinių audinių uždegiminis susirgimas.Pagrindinė priežastis - kietasis ir minkštasis apnašas. Minkštasis apnašas ilgainiui sukietėja, susiformuoja akmenys. Iš pradžių akmenys ir juose esančios bakterijos ardo dantenas, prasideda dantenų uždegimas. Ilgainiui dantenos slenka žemyn, pradeda irti žandikaulio kaulas, susidaro dantenų kišenės, apsinuogina danties šaknis. Apnašas ir akmenys pripildo kišenes, procesas apima vis gilesnius audinius. Susirgimui pažengus, dantys pradeda klibėti, atsiranda tikimybė jų netekti. Dažniausiai šis susirgimas nesukelia skausmo, progresuoja lėtai, todėl daugelis žmonių kurį laiką apie jį net nežino. Periodontitas atsiranda dėl įvairių priežasčių, t.y. nevisavertės burnos higienos, seilių fermentų stokos, mitybos ypatumų. Diabetas, širdies kraujagyslių ligos, hormoniniai organizmo pokyčiai taip pat gali paskatinti šio ligos atsiradimą.

Kuo skiriasi dažniausios periodonto ligos – gingivitas nuo periodontito?

Gingivitas – tai dantenų uždegimas, kuris negydomas gali pasiekti kaulą ir peraugti į periodontitą. Tai kur kas rimtesnė uždegiminė liga. Jos metu susiformuoja didelės dantenų „kišenės“, kuriose tarp dantenų ir dantų kaupiasi bakterijos. Jos gali sukelti uždegimą ir bakterijomis užkrėsti visus dantis.

Periodontitui lėtai progresuojant kaulas ir jungiamasis audinys, laikantis dantį, ima irti. To pasekmėje dantys ima klibėti ir galiausiai iškrenta. Šie pokyčiai negrįžtami, todėl labai svarbu periodontitą nustatyti ankstyvojoje jo stadijoje.

Kaip gydomos periodonto ligos?

Periodonto ligų gydymas priklauso nuo pažeidimų lygio.  Pirmiausia, būtina profesionali burnos higiena –akmenų ir apnašų nuvalymas,  taisyklingas dantų valymas namuose ir skalavimai antiseptiniais tirpalais.Jei periodonto susirgimai labiau pažengę gali prireikti giluminio dantenų kišenių išvalymo (kiuretažo), lopo operacijos, kaulinių defektų atstatymo kaulo pakaitalais ar dantenų recesijų gydymo.Sergant periodonto ligomis padidėja aterosklerozės, insulto, infarkto rizika. Negydomos periodonto ligos gali sukelti ne tik rimtų sveikatos sutrikimų, bet nėščioms moterims sukelti ir priešlaikinį gimdymą.